Zastanawiasz się dlaczego pomimo tego, że odpoczywasz, czujesz się zmęczony? Jak możesz uniknąć zmęczenia, które wpływa na Twoją efektywność w pracy? Dlaczego pomimo trzech kaw wypitych do południa pod koniec pracy nie możesz się skupić na spotkaniu? I dlaczego w ogóle ktoś miałby Ci mówić jak odpoczywać? Czy to nie jest to, co wszyscy robimy każdego dnia? Przecież wszyscy wiemy, jak odpoczywać i nie potrzebujemy żadnych wskazówek w tej sprawie.
Odpoczywając, chcesz, aby Twoje ciało się rozluźniło i uwolniło napięte mięśnie. Chcesz, aby Twój umysł uwolnił się od stresu i był bardziej uważny. Jest to czas, w którym Twój organizm powinien się zregenerować i naładować. Aby pracować efektywnie, trzeba odpowiednio wypocząć. Skąd więc możemy wiedzieć, że odpoczywamy prawidłowo i ładujemy naszą energię?
Jeśli po całym weekendzie leżenia na kanapie, przewijania mediów społecznościowych i oglądania całego sezonu serialu na Netflix Twoje oczy są zmęczone, bolą Cię plecy, a mięśnie są napięte i nie potrafisz się skupić ani być produktywnym, trudniej Ci zasnąć czy obudzić się wypoczętym, to przyda Ci się kilka rad, po których zastosowaniu, poczujesz się odświeżony i pełen energii.
Powyższe symptomy oznaczają problem ze skutecznym odpoczywaniem i mogą wynikać z dwóch aspektów - braku wiedzy o tym jak odpoczywać oraz przekonania wpojonego kulturowo i społecznie, że odpoczywanie oznacza lenistwo i próżniactwo, a przepracowywanie się jest normą.
Odcięcie się od takiego myślenia, pozwolenie sobie na czas wolny od pracy, czas spędzony w domu lub w bezpiecznej dla Ciebie przestrzeni, w samotności, z dala od obowiązków (niekoniecznie w fizycznej odległości od nich 😉), dekompresja ciśnienia związanego z odpowiedzialnością, danie sobie przyzwolenia na bycie „poza zasięgiem”, to warunki, które pozwolą Ci odpocząć.
Co musisz zrobić, żeby efektywnie wypocząć?
Planuj odpoczynek
Nie musisz czekać, aż poczujesz się zestresowany lub wyczerpany, aby odpocząć. Pamiętaj, że jest to ważne dla zdrowego ciała, silnego umysłu i wydajnej pracy. Zadbaj o regularny harmonogram snu - przeciętny dorosły potrzebuje go około 7-8 godzin dziennie, żeby się zregenerować. Zaplanuj dzień, tak, żebyś miał czas tylko dla siebie.
Zadbaj o otoczenie
Dopasuj ilość czasu snu do własnych potrzeb. Wybierz dodatkowy rodzaj odpoczynku według własnych preferencji. Żeby je poznać wsłuchaj się we własny organizm, zaobserwuj siebie, oddech, reakcje ciała na bodźce, a potem w trakcie odpoczynku skup na tym całą swoją energię. Uważaj na otoczenie - materiał pościeli, rodzaj dźwięków wokół, kolor ścian, jedzenie, zapach - dobierz te, które zapewniają Ci spokój. Jeśli czujesz się w jakimś otoczeniu nieswojo, nie zapewni Ci to efektywnego odpoczynku.
Skup się na sobie
Naprawdę zrozum i zastanów się, czego dokładnie potrzebuje Twoje ciało, jak lubisz odpoczywać, jaki jest Twój ulubiony dźwięk lub rodzaj ćwiczeń. Robiąc to, masz większą szansę, aby w pełni zresetować swój umysł i ciało. Nie każda metoda działa dla każdego. Dlatego poniższe potraktuj jako podpowiedź ale pamiętaj, aby zawsze zadbać o oba aspekty.