Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że trener to już jest określona i zdefiniowana rola, jednak po przeczytaniu artykułu dowiecie się, w jakie role trener wchodzi podczas szkolenia.
W tym artykule chciałabym Wam przybliżyć sylwetkę trenera. Według autorów książki „Podręcznik pracy trenera” Justyny Matras i Rafała Żaka można wyróżnić 5 ról, w które wchodzi trener.
Jedną z nich jest rola projektanta, która polega na zaprojektowaniu własnych narzędzi, które będą odpowiednio dopasowane do potrzeb grupy i biznesu.
Facylitator to rola, która zakłada, że trener pomaga grupie zrozumieć procesy poprzez wspieranie się rzetelnymi podstawami teoretycznymi.
W roli konsultanta trener pomaga swoim klientom dobrać etyczne, skuteczne i adekwatne do potrzeb rozwiązania rozwojowe.
Jako lider rozwoju trener pomaga w zarządzaniu rozwojem organizacji. Trener w tej roli ma także za zadanie stworzenie i rozwinięcie zintegrowanych systemów zarządzania kompetencjami.
Na koniec zostawiłam rolę trenera, czyli osoby, która zarządza procesem grupowego uczenia się. Robi to poprzez budowanie i podtrzymywanie atmosfery, która ma wspierać ten proces.
Poniżej infografika, która przedstawia podział ról, w które wchodzi trener wg W. Szymczak i T. Wańskiego, (które także były przedstawione w wyżej wymienionej książce).