Kolejny zimny poranek – deszcz kapie na parapet, chłodny wiatr wkrada się przez wszystkie szczeliny, a słońce skrywa się daleko za chmurami. Wszystko zachęca, aby poranna drzemka przedłużyła się z 5 do 45 minut, ale praca wzywa. Wtedy pojawia się On - twój codzienny, gorący kubek kawy.
Rutyna czy rytuał?
Codzienna kawa to nieodłączony element 60% Polaków i znacząca część kultury wielu krajów na całym świecie. Niektórzy w biegu sięgają po kawę dla szybkiego pobudzenia, inni w zaciszu domu celebrują każdą kroplę. Powielana schematycznie każdego dnia czynność szybko może stać się nawykiem. To intencja, kierowana do jej wykonania wpływa na to, czy jest rutyną, czy rytuałem.
Rutyna – bezrefleksyjne, często automatyczne wykonanie schematycznej czynności
Rytuał – intencjonalne wykonanie schematycznej czynności, wnoszące poczucie spełnienia i radości
Jak sprawić, aby codzienne picie kawy stało się znaczącym nawykiem, a nie tylko rutynowym uzupełnianiem poziomu kofeiny we krwi? Należy zbudować proces, dostosowany do naszych preferencji i potrzeb.
Na samym początku warto poznać swoje upodobania. Jeśli nie jesteś jeszcze doświadczonym kawoszem i pijesz kawę, która akurat znajduje się w twoim pobliżu, zacznij eksplorować. Odwiedzaj kawiarnie - próbuj różnych rodzajów ziaren, dodatków do kawy, sposobów parzenia. Początki mogą być trudne i wszystko może smakować podobnie, ale w końcu znajdziesz swoje ulubione połączenia. Znając własne preferencje, możesz zacząć budować prywatny rytuał parzenia kawy.
Krok 1: Pora dnia
Zalecana pora na picie kawy to czas od 2 godzin po przebudzeniu do 6 godzin przed pójściem spać. Przestrzeganie tej zasady zapobiega nieprawidłowemu regulowaniu poziomu kortyzolu (hormonu stresu) przez kofeinę zawartą w kawie, a tym samym wydłuża czas koncentracji.
Warto wybrać porę wolną od obowiązków. Intencjonalne wykonywanie czynności wymaga czasu, nawet jeśli to tylko 10-15 minut w ciągu dnia, zadbaj o to, aby w 100% poświęcić swoją uwagę kawie i nie wykonywać kilku czynności naraz.
Krok 2: Rodzaj kawy
Wybierz ulubiony rodzaj kawy – pod względem smaku lub zawartości kofeiny. Na nuty smakowe kawy będą wpływać czynniki takie jak: kraj pochodzenia, rodzaj ziaren, metoda i stopień wypalenia, dodane aromaty. Jeśli wolisz delikatny, słodki smak pełen owocowego aromatu – sięgnij po ziarna Arabiki, natomiast dla mocnego, ziemistego smaku – po Robustę.
Lokalne palarnie kawy oferują ogromną ofertę ziaren, zróżnicowanych pod względem profilu zapachowego i smakowego. Od nut znanych słodyczy i alkoholi, po owoce i orzechy, aż do wypieków – każdy znajdzie coś dla siebie.
Podobnie jak ze smakiem, możesz dobrać kawę pod względem zawartości kofeiny. Dla mocniejszego i dłuższego działania – wybieraj Robustę, dla optymalnego pobudzenia – Arabikę, a dla samej przyjemności z powodu picia kawy – wersję bezkofeinową. Największa zaleta kawy bezkofeinowej? Możesz pić ją o każdej porze dnia!
Krok 3: Metoda parzenia
Różne metody parzenia nadają się do różnego stylu podawania kawy, dlatego dobierz ją tak, aby spełnić swoje potrzeby. Narzędzia z pozoru czasochłonne i trudne w obsłudze, szybko okazują się proste do opanowania. Dla ceniących sobie wygodę i zautomatyzowane procesy – ekspres, dla miłośników pracy nad detalami i wieloetapowych czynności – drip, aeropress, czy kawiarka.
Każde narzędzie wymaga innej sekwencji zadań, których sposób wykonania może wpływać na efekt końcowy przygotowanej kawy. Warto celebrować każdy mały etap – od otwarcia opakowania do wlania gorącej kawy do ulubionej filiżanki.
Krok 4: Dodatki do kawy
Stosunek mleka do kawy znacząco odróżnia napoje od siebie. Macchiato zawiera najmniejszą porcję mleka w postaci niewielkiej ilości piany, natomiast większą zawartością mleka charakteryzują się: Latte, Cappuccino czy Flat white. Możemy eksperymentować z poziomem spienienia mleka, ale również jego pochodzeniem – krowim lub roślinnym. Każdy rodzaj mleka dodaje inne doznania dla podniebienia – jedne bardziej podkreślają smak kawy, inne nieco go tłumią.
Dla fanów słodyczy dobrym dodatkiem do kawy mogą okazać się syropy smakowe. Cukrowe syropy mogą całkowicie odmienić kawę, dodając jej wybrany aromat.
Krok 5: Otoczenie
Równie istotnym aspektem jak czas poświęcony rytuałowi jest otoczenie, w jakim jest on praktykowany. Zestaw ulubionych kubków, koszyk z akcesoriami do parzenia czy ściany ozdobione zdjęciami z popołudniowej kawy z przyjaciółmi – to wszystko buduje poczucie „przynależności” do czynności, które realizujesz. Spersonalizowany „kącik kawowy” sprawi, że jeszcze chętniej będziesz praktykować swój rytuał.
Krok 6: Łączenie czynności
Kiedy masz już zbudowaną podstawową rutynę parzenia ulubionej kawy, zastanów się jaki mały nawyk chcesz wprowadzić do swojego życia, ale z pozoru brakuje ci czasu. Łącząc czynności i wykonując je bezpośrednio po sobie, łatwiej zbudować nawyk i zachować go w codziennej rutynie.
Najlepiej, gdy będzie to prosta czynność – czytanie kilku stron książki, 5-minutowa medytacja, czy organizacja kalendarza. Zbyt skomplikowane zadania mogą w łatwy sposób odciągnąć cię od procesu parzenia kawy, o którego intencjonalne wykonanie tak bardzo się staraliśmy. Jeśli nie ma nic, co chcesz włączyć do swojej rutyny – ciesz się kubkiem ulubionej kawy bez rozpraszaczy.
Spersonalizowana, uważnie wykonywana rutyna parzenia kawy może zamienić krótkie 15 minut w ciągu dnia w długą, magiczną chwilę dla siebie. Praktyka szczególnie polecana w pochmurne i deszczowe, zimowe dni.
---------
Źródła:
Kiedy najlepiej pić kawę? O jakiej porze? - Blog Coffeedesk.pl
Jakie mleko do kawy? Które najlepsze? – Blog B2B Coffeedesk
Arabica vs. Robusta Coffee Beans: What's The Difference? (coffeevoila.com)