Początek marca to prawdziwe apogeum różnych okazji do celebracji. Poza Dniem Doceniania Pracownika, świętowaliśmy Światowy Dzień Słuchu, Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Kontynuując działania związane z Diversity & Inclusion, czyli z różnorodnością i odpowiedzialnością społeczną, postanowiliśmy podejść do obchodów w tym roku nieco inaczej.
Moc atrakcji
Pracownicy mogli uczestniczyć w webinarze pt.: „Sztuka doceniania”, który prowadziła dla nas Pani Anna Pfejfer-Buczek, konsultant ds. psychoedukacji. Dowiedzieli się z niego, jak ważną rolę w życiu odgrywa drobne słowo podziękowania za pracę, czy pomoc, a także jak ważne dla nas jest docenienie samego siebie i bycie wdzięcznym samemu sobie – mówi Anna Czyżewska, specjalista ds. komunikacji i wizerunku pracodawcy.
W biurze w Szczecinie nasi koledzy i koleżanki mieli możliwość wzięcia udziału w relaksujących umysł i ciało zajęciach z jogi, prowadzonych przez Sylwię Kurzyńską, certyfikowaną instruktorkę jogi z 10-letnim doświadczeniem – mówi Ewa Hacia, kierownik administracji w Szczecinie. W Warszawie w odprężeniu naszym zespołom pomagały masaże. Dla pracowników Mierzyna przygotowaliśmy dodatkowy poczęstunek. Największym powodzeniem zarówno w Szczecinie jak i w Mierzynie, cieszyły się zapisy na badanie słuchu.
Jako firma bezpośrednio związana ze słuchem, chcieliśmy zadbać również o słuch naszych pracowników – mówi Luiza Tokarska, specjalista HR.
Co więcej?
Docenianie pracowników nie kończy się tylko na dniu lub tygodniu. Jogurty z musli, świeże owoce, środowe śniadania, szeroka oferta kantyny z ciepłymi posiłkami i świeżym barem sałatkowym na miejscu, świeżo wyciskane soki – to tylko niektóre rzeczy, z jakich mogą na co dzień skorzystać pracownicy poszczególnych lokalizacji.
Miłym akcentem była również dodatkowa celebracja z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn. Pojawiły się życzenia oraz nie zabrakło drobnych gestów uświetniających te dni – mówi Karolina Borkowska, specjalista ds. administracji.
Dziękuję ma wielką moc
W całym codziennym zabieganiu nie zapominajmy, jak wielką wartość ma słowo „dziękuję”. W tym celu w firmie mamy ogólnodostępne karty kudos, z których możemy skorzystać każdego dnia. Docenianie to pozytywna moc motywowania siebie i innych do działania, to możliwość rozwoju i poczucie szczęścia. Docenianie wpływa na pozytywne emocje, a tym samym na spokój w naszej głowie. Świadomość, że robimy coś dobrze, że mamy obok kogoś, kto nas wspiera, niezależnie czy w domu, czy w pracy – dosłownie dodaje skrzydeł.
Od czego warto zacząć docenianie?
Docenianie warto zacząć od doceniania samego siebie. To trudna lekcja, której nie nauczymy się z dnia na dzień. Docenianie siebie może odbywać się na różnych płaszczyznach. Może być to np. nagrodzenie siebie spędzeniem czasu w ulubiony sposób, czy mówienie o sobie w pozytywny sposób - umiejętność bycia wdzięcznym samemu sobie. Jeśli będziemy umieli docenić siebie, docenianie innych przyjdzie z łatwością.
Docenianie czas start
Nigdy nie myślcie, że nie warto, że zadanie było zbyt małe, a tylko spektakularne efekty zasługują na proste zwroty typu: „dziękuję”, „wow, świetna robota!”. Każdy sukces jest wyjątkową okazją do celebracji czegoś, co udało nam się osiągnąć.