Zgrany zespół – jak go zbudować?

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Kuba
15.01.2025

Praca zespołowa to coś więcej niż wykonywanie obowiązków w grupie. To sztuka łączenia różnych talentów, osobowości i pomysłów w taki sposób, by z wielu elementów powstała spójna, harmonijna całość. Można to porównać do orkiestry – każdy "instrument" ma swoją indywidualność, ale to współpraca sprawia, że powstaje melodia, której chce się słuchać.

Co jednak sprawia, że zespół rzeczywiście staje się zgrany? Co jest niezbędne, aby stworzyć idealne środowisko pracy zespołowej?

Zaufanie – Podstawą dobrej współpracy jest wzajemne zaufanie. Wszyscy powinni czuć, że mogą swobodnie dzielić się swoimi pomysłami i obawami, wiedząc, że zostaną wysłuchani i zrozumiani.

Wspólne cele i współpraca – Każdy musi mieć świadomość, że gra do jednej bramki. Wspólna odpowiedzialność za projekty spaja, a wzajemna pomoc sprawia, że czujemy się częścią czegoś większego niż my sami i motywuje do działania.

Otwartość na różnorodność – Siła zespołu tkwi w różnicach. Różnorodne doświadczenia, perspektywy i pomysły wzbogacają wspólną pracę oraz są źródłem innowacyjnych rozwiązań.

Innowacyjność i eksperymentowanie – W zgranym zespole każdy czuje, że może szukać nowych rozwiązań, eksperymentować i testować różne podejścia, bez obawy przed porażką – która też buduje. 😉

Demant

W Demant doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są zaufanie, współpraca, otwartość i innowacyjność – to fundamenty, które pozwalają tworzyć zgrane zespoły. My jednak idziemy o krok dalej. Wierzymy, że zawsze damy radę – nasze zespoły są zdeterminowane, nastawione na działanie i gotowe na każde wyzwanie. To podejście pozwala rozwiązywać wiele wyzwań, które w innych przypadkach mogłoby zostać uznane z góry za nieosiągalne.

Jak przełożyć te wartości i zasady na praktykę?

Bądź transparentny: Otwartość to podstawa zaufania. Dziel się informacjami – zarówno o sukcesach, jak i o napotkanych trudnościach. Dzięki temu wszyscy w zespole mogą się wzajemnie wspierać. Rozmowa o trudnościach jest bardzo istotna, pozwala wszystkim stronom zyskać szersze spojrzenie na dane zagadnienie, czasem inicjuje innowacyjne rozwiązania i niezależnie od stopnia złożoności, pomaga wszystkim się rozwijać poprzez współpracę nad danym wyzwaniem.
(Zaufanie, innowacyjność i współpraca)

Doceniaj różnorodność: Każdy w zespole wnosi coś wyjątkowego. Błędem poznawczym jest stwierdzenie, że tylko podobni do siebie ludzie, będą ze sobą najlepiej współpracować. Odróżniające się punkty widzenia mogą prowadzić do naprawdę kreatywnych rozwiązań, bowiem pozwalają osiągać perspektywę nieosiągalną dla osób myślących w ten sam sposób. Na naszą różnorodność wpływają nie tylko umiejętności, czy doświadczenie. To także cechy charakteru, czy neuroatypowość.
(Otwartość na różnorodność, innowacyjność, współpraca)

Eksperymentuj: Nie bój się próbować nowych metod, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem. Szczególnie polecam w trakcie burz mózgów swobodnie zbierać nawet najbardziej szalone na pierwszy rzut oka pomysły, by potem się nad nimi pochylić. Nie tylko to usprawni przebieg ustalania wspólnej strategii/koncepcji, ale też dopuści możliwość rozważenia czegoś innowacyjnego, co byłoby ciężko wytłumaczyć na tym szczególnie gorącym pierwszym etapie, jakim jest rzucanie pomysłami.
(Innowacyjność, współpraca i "zawsze damy radę")

Buduj atmosferę współpracy: Dobre relacje w zespole przekładają się na efektywność, sprzyjają kreatywności, motywacji i – co najważniejsze – przyjemności z pracy. Ktoś przyszedł do Ciebie ze sprawą, która nie jest w obszarze Twoich obowiązków? Nie zbywaj tej osoby: „ja się tym nie zajmuję”, w razie potrzeby przekieruj ją w odpowiednie miejsce, zapytaj się, czy możesz ją wesprzeć w czymś z obszaru Twoich codziennych działań. Skoro wszyscy gramy do jednej bramki to wspierajmy się, jeśli ktoś będzie notorycznie zbywany lub pozostawiany samemu sobie to zrezygnuje z angażowania się zespołowo w cokolwiek oraz jest duże prawdopodobieństwo, że zacznie prezentować tożsame podejście w podobnych sytuacjach, gdzie to ktoś przychodzi z prośbą o wsparcie.

Kolejna kwestia dotyczy naszych naturalnych różnic, jakie występują między nami. Zapewne bez problemu w ciągu 6 sekund będziesz teraz w stanie pomyśleć o członkach zespołu, reprezentujących 2 skrajne podejścia, czy to w komunikacji, czy w realizacji zadań. Adoptuj się do tego, dostosowuj komunikację do indywidualnych potrzeb rozmówcy i sytuacji, a Wasza współpraca będzie płynna i pozwoli osiągać zaskakujące efekty. Bruce Lee kiedyś powiedział „Be water, my friend” – wpadłoby Ci do głowy, że cytat eksperta sztuk walki i aktora będzie tak dobrze pasować do artykułu o pracy w zespole? 😉
(Współpraca, zaufanie, otwartość na różnorodność, innowacyjność, „zawsze damy radę”)

Podsumowanie

Zgrany zespół to suma starań wszystkich członków i członkiń, najprościej takie miejsce stworzymy, otwierając się na innych. Od czego zacząć? Zacznijmy od siebie.

O autorze

Kuba
Jakub, Digital Marketing & Employer Branding Specialist
Z reklamą związany od zawsze. W Demant jest odpowiedzialny za komunikację w Internecie. Z natury ciekawy ludzi, a ściślej tego, co nimi kieruje. Prywatnie in-game photographer, interesuje się samolotami i jest fanem historii, której poznawanie traktuje, jak czytanie powieści. Ma 100 pomysłów na minutę i lubi tworzyć nieoczywiste analogie do codziennych sytuacji.