ZS Bit to konferencja technologiczna, która od 2021 roku zyskuje nieustannie na popularności w Szczecinie i regionie. Zaczęło się od spotkań w jednym ze szczecińskich klubów, by teraz odbywać się w dużej hali Technoparku Pomerania. Skala się zmieniła, formuła rozbudowała, zespół powiększył, ale jedno się nie zmieniło - niepowtarzalny klimat i wysoki poziom prezentowanych tematów. Chcesz poznać historię rozwoju tego wyjątkowego przedsięwzięcia? To lecimy!
Jakub Sümer: Hubert, powiedz mi, jak powstała inicjatywa ZS Bit?
Hubert Taler: ZS Bit powstało z potrzeby odbudowania naszej szczecińskiej sceny eventowej i konferencyjnej po pandemii. Przed pandemią w Szczecinie praktycznie co tydzień odbywały się różne wydarzenia technologiczne, jak PapryQArz – spotkania testerów – i inne cykliczne imprezy organizowane przez firmy lub organizacje takie jak Geek Girls Carrots czy Netcamp. Po pandemii ta aktywność zanikła. Wraz z kilkoma osobami, między innymi z Łukaszem Roszakiem, z którym wcześniej pracowałem, postanowiliśmy w 2021 roku wznowić te wydarzenia, i tak narodził się pomysł na ZS Bit.
Huber Taler, jeden z założycieli i pomysłodawców ZS Bit
Jakub Sümer: Skąd wzięła się nazwa ZS Bit?
Hubert Taler: Nazwa pochodzi od rejestracji samochodowych w Zachodniopomorskim, które zaczynają się na "ZS". Z kolei "Bit" nawiązuje do informatyki i oznacza małą jednostkę informacji. Połączyliśmy to, aby stworzyć coś, co będzie kojarzyło się zarówno z naszym regionem, jak i z branżą IT.
Jakub Sümer: Jak wyglądały pierwsze edycje ZS Bit?
Hubert Taler: Pierwsze spotkanie odbyło się w lipcu 2021 roku w sali w Hormonie – znanym klubie w Szczecinie. Wciąż trwały wtedy obostrzenia związane z pandemią, więc musieliśmy nosić maseczki i okazywać zaświadczenie o szczepieniu. Na początku mieliśmy 49 uczestników i dwóch prelegentów. Partnerami wydarzenia od początku były Demant i TietoEvry, które wsparły nas logistycznie i finansowo. Podczas ostatniego eventu potroiliśmy wynik frekwencji z pierwszego spotkania, a w bazie mamy już zarejestrowanych około 400 osób, co pokazuje, że przyciągamy coraz więcej zainteresowanych, a ci się wciąż zmieniają – za każdym razem widzimy nowe twarze. Teraz przygotowujemy się do 12. edycji, która odbędzie się 23. września.
ZS BIT 001 - Początek 05.07.2021
Jakub Sümer: Zauważyłem, że z czasem ZS Bit przestał skupiać się wyłącznie na tematach technicznych. Kiedy pojawiły się tzw. "soft skills"?
Hubert Taler: Już w trzeciej edycji pojawiły się prezentacje dotyczące umiejętności miękkich. Nasza koleżanka Karolina Grzelak wygłosiła prelekcję pt. "Jak rozmawiać z programistą", co było ciekawym podejściem do relacji między technicznymi a nietechnicznymi specjalistami. Od tego momentu regularnie staramy się łączyć tematy techniczne z bardziej uniwersalnymi umiejętnościami, takimi jak zarządzanie zespołami czy komunikacja z klientem.
ZS BIT - Cumulus 15.04.2024
Jakub Sümer: Czy ZS Bit planuje rozwijać się poza Szczecinem?
Hubert Taler: Na razie nie mamy takich planów. ZS Bit jest silnie zakorzenione w Szczecinie, a nasza nazwa nawiązuje do regionu. Oczywiście, jesteśmy otwarci na różne propozycje, ale obecnie skupiamy się na organizacji wydarzeń w Szczecinie i rozwoju naszej lokalnej społeczności.
Jakub Sümer: Jakie są plany na przyszłość dla ZS Bit?
Hubert Taler: Chcemy kontynuować formułę trzech prelekcji na wydarzenie, dodając lightning talks – krótsze, maksymalnie 10-minutowe wystąpienia, które są świetną okazją do zaprezentowania ciekawych tematów, które nie wymagają tak szerokiego omówienia i jednocześnie jest to świetny sposób na „przetarcie się” w wystąpieniach publicznych.
Jakub Sümer: Kogoś chciałbyś zaprosić na nadchodzące wydarzenie ZS Bit?
Hubert Taler: Zapraszam wszystkich czytających ten wpis! Na naszych profilach na Facebooku i LinkedInie znajdziecie aktualne informacje związane z nadchodzącymi wydarzeniami. Jak zawsze powtarzam: darmowa wiedza, darmowa pizza – dlaczego nie skorzystać?
Ja również nie rozumiem, jak można nie skorzystać z darmowej pizzy. I wiedzy rzecz jasna. Jeśli chcielibyście się już zarejestrować na wrześniowe wydarzenie, które odbędzie się 23.09.2024 – to kliknijcie ten link. Do zobaczenia na miejscu!