W DGS Diagnostics w Mierzynie pomyślnie wdrożono system zarządzania środowiskiem zgodny z wymaganiami normy ISO 14001. Obecnie jest to pierwsza firma w grupie Demant, która posiada certyfikat potwierdzający świadome podejście do dbania o przyrodę.
Wszystko zaczęło się w marcu 2019 roku od powołania grupy projektowej, w skład której wchodzili przedstawiciele każdego działu z DGS Diagnostics oraz działy wspierające z DGS Poland odpowiedzialne za wymagania z zakresu ochrony środowiska oraz BHP. Po analizie punktów normy, zespół projektowy zdecydował się skupić na trzech kluczowych obszarach, w których zamierzano wprowadzić usprawnienia.
Pierwszy dotyczył zużycia papieru. - Chcemy ograniczyć drukowanie na papierze, zarówno w działach administracyjnych, jak i produkcyjnych. W pierwszej kolejności skoncentrowaliśmy się na przede wszystkim na obszarze produkcyjnym, ponieważ tam zużycie papieru było najwyższe – mówi Katarzyna Kuźmińska, inżynier jakości w DGS Diagnostics, odpowiedzialna za system EMS.
Nowy system zarządzania środowiskiem zakładał również zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych oraz folii do pakowania poprzez optymalizację metod pakowych i reorganizację procesów magazynowych. Trzecią inicjatywą była dokładniejsza segregacja śmieci i nowe pojemniki na odpady – Przy niewielkim wysiłku każdy pracownik może pomóc w ochronie naszej planety i przyczynić się do pozytywnej zmiany. Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród naszych kolegów i koleżanek jest dla nas bardzo ważne – mówi Katarzyna.
DGS Diagnostics chciało w jak największym stopniu zintegrować nowy system z głęboko zakorzenionym system zarządzania jakością. W to zadanie zaangażowana była Daniela Skiba, starszy inżynier jakości w Diagnostyce oraz leader zespołu projektowego. - Główne zmiany zakładały pracę nad dokumentacją. Część została dostosowana pod nowe wymagania normy ISO 14001, ale również wiele dokumentów zostało stworzonych na nowo – mówi Daniela. - Podczas wdrożenia systemu każdy z pracowników dostał upominek w postaci ekologicznej torby wielokrotnego użytku oraz drewnianego długopisu.
Prace nad usprawnieniami zakończyły się w grudniu 2019, a ich zwieńczeniem był udany audyt TÜV. Tuż przed świętami pracownicy DGS Diagnostics mogli wspólnie celebrować oficjalne przyznanie certyfikatu. Projekt można bez wątpienia zaliczyć do udanych. - Jestem naprawdę dumny z zespołu projektowego. Współpraca między DGS Diagnostics, a DGS Poland przebiegła niezwykle sprawnie i efektywnie. Mamy nadzieję, że pozytywne wyniki projektu zainspirują również inne podmioty z grupy Demant do zainicjowania podobnego programu – mówi Paweł Muklewicz, dyrektor DGS Diagnostics.
Zespół projektowy po wykonanej pracy udał się na wspólną integrację, w trakcie której odwiedzono jedną ze szczecińskich nowoczesnych spalarni śmieci, której odpowiedzialne zarządzanie emisją odpadów jest kluczowe dla ich działania oraz dla ochrony naszego wspólnego dobra – środowiska.