Infuture.institute jest ośrodkiem bardzo ciekawych raportów na takie tematy jak „Przyszłość w erze cyfrowej zmiany”, „Koncepcja metawersum”, „Przyszłość edukacji-scenariusz 2046”, czy „Żywienie w fabrykach-scenariusz przyszłości 2023”. Ten ostatni tytuł wpadł mi w ręce dzięki uprzejmości kolegi z pracy, a treść od razu mnie zafascynowała i niesamowicie zaciekawiła. Chciałabym przedstawić Wam poniżej kilka ciekawostek, natomiast mocno zachęcam do rzucenia okiem na cały raport, w którym jest stworzona wizja przyszłości jedzenia na kanwie sygnałów zmian.
Nie da się ukryć, ze jedzenie jest ważną częścią naszego życia i zaspakaja nie tylko głód, ale również wiele ważnych potrzeb. I co zaskakujące, potrzeby te nie znikają, jak idziemy do pracy. Biorąc pod uwagę, jak podchodzimy do odżywiania się w pracy, można by przypuszczać, ze tak właśnie jest – Natalia Hatalska, CEO inputure.institute.
Z raportu wynika, że większość ludzi je w pracy samotnie i w pośpiechu. Badania jednoznacznie wskazują, że wspólne jedzenie posiłków w pracy sprzyja budowaniu relacji pomiędzy pracownikami, wdrażaniu nowych osób, a w efekcie przekłada się na pozytywną kulturę w organizacji. Zdarza się też, że jedzenie jest często zimne. 60% ankietowanych nie dojada w czasie pracy. Pamiętajmy, że spędzamy w pracy dużą (wręcz główną) część swojego dnia. W naszych głowach wciąż mamy czasy transformacji przemysłowej, gdy liczyła się tylko praca, a nie nasze potrzeby. Musimy zatem pamiętać, aby zjeść ciepły, pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia i pić ciepłe napoje, czyli zadbać o swoje posiłki w dojrzały i świadomy sposób. Analizując dane z raportu, można dojść do wniosku ,że podejście do posiłków w pracy jest ogólnie mocno pragmatyczne - ma być szybko, zróżnicowanie, energetycznie oraz tanio.
Obecnie producenci stają się coraz bardziej świadomi zachodzących zmian klimatycznych. Konsument zwraca uwagę na to skąd pochodzi pożywienie i w jakich warunkach zostało wyprodukowane. Według tego samego raportu 1/3 gruntów rolnych jest już zdewastowana, a Ziemia musi wyżywić na ten moment 9,7 miliarda osób. 88% pracowników fabryk chce jeść tradycyjne posiłki, ale nie idzie to w parze ze zmianami klimatycznymi i testowaniu innowacyjnych produktów. Są wśród nich diety bazujące na owadach (entomofagia), wodorosty oraz mięso hodowane w laboratorium. Coraz częściej mówi się o tzw. diecie klimatycznej czy też o klimatarianizmie, co oznacza sięganie po składniki lub produkty o jak najmniej negatywnym wpływie na środowisko.
Raport potwierdza także, że posiłki przyszłości powinny być: spożywane w zdecydowanie większym spokoju (wewnętrznym i zewnętrznym); pełnowartościowe; dostarczające niezbędnej energii; dopasowane do indywidualnej diety i oczekiwań; zróżnicowane oraz przygotowywane z lokalnych produktów. Niezwykle ciekawym tematem jest automatyzacja dostaw poprzez dostawy dronami lub posiłki uzupełniane szotami witaminowymi. Wśród wizji przyszłości pożywienia wymienia się również takie tematy jak zobligowanie pracowników do konsultacji z dietetykiem, czy jadłospis tworzony przez pscyhodietetyków przy wsparciu AI oraz serwowane posiłki w kantynie pracowniczej bogate w adaptogeny i nootropy (związki zwiększające funkcje umysłowe, w tym pamięć motywacje, koncentracje oraz uwagę). Według Pacific Institute trwa walka o zasoby wodne i jest to nasilający się problem na świecie, więc możliwe, że przyszłości-posiłki mogą mieć formę kapsułek, proszku, tabletek czy plastrów, aby maksymalnie ograniczyć zużycie wody, która staje się jednym z najcenniejszych zasobów.
Najnowszy nurt w żywieniu nazywa się „food as medicine” i mówi o prewencyjnym podejściu do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. To, co obecnie możemy zrobić dla swojego zdrowia to starać się jak najczęściej dostarczać sobie substancje odżywcze z pożywienia. Pełnowartościowe produkty są idealną mieszanką substancji odżywczych, błonnika (wspomagającego m.in. procesy trawienne) i innych substancji pokarmowych. Hipokrates twierdził, że „wszystkie choroby zaczynają się w jelitach”, czyli jelita to nasz drugi mózg. Warto o tym pamiętać przy wyborze pożywienia.
Na podstawie:
"Food.Factories.Fluidity. Scenariusze przyszłości 2030”
Infuture.institute/ CEO Natalia Hatalska