15 września odbyła się wizyta Fire Team w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. To jedyna wyższa uczelnia w Polsce, która kształci pożarniczą kadrę oficerską oraz specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i bezpieczeństwa cywilnego. Celem wizyty było m.in. podniesienie kompetencji w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Podobna wizyta w SGSP odbyła się w 2019 roku i stanowiła dla uczestników cenne doświadczenie.
Gospodarzem wizyty był wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny st. bryg. dr. inż. Bernard Król, który również osobiście prowadził ćwiczenia laboratoryjne w Zakładzie Środków Gaśniczych i Neutralizujących. Kolejne ćwiczenia w Zakładzie Teorii Procesów Spalania i Wybuchu poprowadził kpt. mgr inż. Łukasz Zubek, kierownik pracowni.
Następnie członkowie Fire Teamu uczestniczyli w wykładach w pracowni symulacji do szkoleń i treningu wspomagającego dowodzenie i w pracowni sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Na zakończenie wizyty odwiedziliśmy jednostkę ratowniczo-gaśniczą.
A jak uczestnicy oceniają wyjazd?
Przemek Stasiak - Wyjazd okazał się niesamowitym doświadczeniem. Elementy, które przedstawiono nam kompletnie zmieniły moje myślenie dot. systemu gaszenia. Przedstawiciele, wykładowcy wykazali się bezcenną wiedzą gdzie nie sposób znaleźć w sieci lub w literaturze. Jeden z wykładowców Pan Bernard Król, który rzetelnie i skrupulatnie chciał nam przekazać jak najwięcej informacji okazał się przesympatyczną osobą o niezwykłym charakterze, który nie jedno już w swoim „pożarniczym” życiu przeżył. Słuchało się go z pełną uwagą. Poznanie szeregu procesów gaszenia, metodyki oraz doświadczenie praktyczne, spowodowało u mnie ogromne zainteresowanie. Człowiek nie zdaje sobie sprawy ile czasu, pracy, energii, a przede wszystkim wiedzy kosztuje wprowadzenie odpowiednich procedur, stosowania chemikaliów, narzędzi itd. Sama baza posiada szereg laboratoriów chemicznych, łączności, mechanicznych w których słuchacze przechodzą szkolenia teoretyczne jak i praktyczne by zdobyć odpowiednią wiedzę, w tym wyjazdy na akcję, której mieliśmy okazję obserwować od momentu zgłoszenia. Trzeba pamiętać, że osoby, które są strażakami to są świetni ludzie i bardzo zżyci ze sobą, gdyż jak to nas szkolono „strażak nigdy na akcję nie idzie sam”.
Beata Jankowska - Największe wrażenie zrobiła na mnie akcja obserwowana z dyspozytorni podczas wezwania do pożaru. Szybka reakcja i działania które wywołały u mnie skok adrenaliny i gotowość do wzięcia w niej udziału. Niestety brak uprawnień nie pozwalał mi na to, a szkoda!
Marek Kowalski - Wizyta w Szkole Głównej Służby Pożarniczej była niewątpliwie bardzo ciekawym doświadczeniem. Możliwość uczestniczenia w eksperymentach „na żywym ogniu” oraz okazja do podejrzenia z czym się wiąże praca na prawdziwym punkcie dyspozytorskim straży pożarnej w samym centrum Warszawy to wrażenia, o których szybko nie zapomnę. Zdecydowanie warto wybrać się tam i zobaczyć to na żywo!
Mateusz Kacprzak - Podczas wizyty pojęcie strażak nabrało nowego znaczenia, przekonałem się na własne oczy, co tak naprawdę wchodzi w zakres szkoleń, testów w pracowniach laboratoryjnych. Ciekawym doświadczeniem również była możliwość odwiedzenia pracowni symulacji do szkoleń i treningów wspierających dowodzenie. Zakres możliwości tworzenia scenariuszy z sytuacjami jakie mogą się przydarzyć w czasie prawdziwej akcji. Bardzo ciekawym miejscem okazała się sala wyposażona w radio odbiorniki i urządzenia do komunikacji.
Marcelina Surma - Najbardziej podobała mi się akcja w dyspozytorni gdzie na żywo mogliśmy zobaczyć co się dzieje w momencie gdy do bazy trafia telefon o zdarzeniu. Ile czasu mają strażacy na to aby podjąć szybką akcje ratowniczą oraz jakie w danym momencie są u nich emocje podczas prowadzenia takiej akcji. Ciekawym doświadczeniem była również pracownia symulacji akcji ratowniczej, gdzie podczas wypadku, pożaru sami studenci mogą być dowódcami kierującymi działaniami ratowniczymi.
Jacek Osuch - Podczas pobytu w SGSP w Warszawie miałem okazję zobaczyć jak wytwarzana jest piana, którą wykorzystuje się w akcjach gaśniczych i w jaki sposób się ona zachowuje podczas gaszenia pożaru. Dużą uwagę przykuła sala gdzie są przeprowadzane symulacje gaszenia pożaru. Każdy z uczestników nabywa tam doświadczenia oraz uczy się prawidłowego postępowania w danym zagrożeniu.