Tymi wyjątkowymi przepisami można urozmaicić niejeden świąteczny stół. Smacznego!
Świąteczne pierniczki
Składniki na pierniczki:
- 150 g masła
- 1,5 szklanki miodu
- 2/3 szklanki cukru
- ·opakowanie przyprawy do piernika
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 550 g mąki pszennej + mąką do podsypywania
- 1 jajko
Sposób przygotowania:
W małym garnku rozpuść masło z cukrem, dodaj miód. Wymieszaj i ostudź. W misce wymieszaj suche składniki: mąkę i proszek. Do suchych składników dodawaj przestudzone masło z cukrem i miodem. Dodaj jajko. Całość zagnieć na jednolitą masę.
Ciasto owiń folią i włóż do lodówki na ok. 1 godzinę. Rozwałkuj ciasto na grubość ok. 5 mm. Wykrawaj pierniczki. Piecz ok. 10 min w 180 stopniach.
Protip:
- Ciasto podczas wałkowania zacznie się robić miękkie, więc oprószaj je lekko mąką, aby się nie przyklejało do wałka czy foremek.
- Po 10 min w piekarniku, pierniczki będą się wydawały zbyt miękkie, ale po wystygnięciu zaczną twardnieć. Im dłużej przytrzymasz je w piekarniku, tym będą twardsze.
Lwowski sernik
Sernik lwowski to delikatne połączenie sera z cytrusowym akcentem i czekoladową polewą. Jego umiarkowana słodycz sprawia, że doskonale pasuje na każdą okazję, szczególnie na bożonarodzeniowy stół i jest nieodłączną częścią lwowskich świątecznych tradycji. Przepis Ievgena Klopotenko, znanego ukraińskiego kucharza, inspirował moją własną wizję tego deseru.
Składniki
Na sernik:
- 500 g twarogu 9%
- 2 ugotowane średnie ziemniaki
- 50 g masła (plus 20 g do wysmarowania formy)
- 150 g cukru
- 3 jajka
- Skórka z 1 cytryny oraz 1 pomarańczy
- 50 g orzechów włoskich
- 10 g cukru waniliowego
- 50 g rodzynek
- 1 łyżka mąki
- Szczypta soli
Składniki na czekoladową polewę:
- 100 g czekolady gorzkiej (co najmniej 80% kakao)
- 30 g masła
- 80 ml śmietany kremówki (33%)
Sposób przygotowania:
Ciasto: Masło starte na tarce z solą i cukrem waniliowym. Dodaj skórkę z cytryny i pomarańczy. Oddzielnie ubić żółtka i białka. Dodaj żółtka do ciasta, jedno po drugim, dobrze mieszając. Wymieszaj rozgniecione ziemniaki i dodaj je do ciasta. Dodaj ser i namoczone rodzynki. Zmiksuj ser z rodzynkami i dodaj do ciasta. Ubij białka na sztywno i ostrożnie wlej je do ciasta, delikatnie mieszając. Wysmaruj formę masłem i posyp mąką. Wlej mieszankę serową do formy i równomiernie rozprowadź po niej. Posyp ciasto pokrojonymi orzechami włoskimi.
Piecz przez 60 minut w temperaturze 180°C.
Czekoladowa polewa: W małej misce połam czekoladę i dodaj śmietankę. Umieść miskę nad garnkiem z wrzącą wodą i mieszaj, aż czekolada się rozpuści i utworzy gładką polewę. Zimny sernik polać czekoladową polewą. Pozwól polewie ostygnąć.
Wigilijny barszcz na zakwasie z buraków
SKŁADNIKI NA ZAKWAS Z BURAKÓW:
- surowe buraki
- kilka ząbków czosnku
- ziele angielskie
- liście laurowe
- ziarna pieprzu
- sól morska
- ciepła woda
Sposób przygotowania:
Zakwas, który zawsze się udaje. Poza składnikami do przygotowania zakwasu potrzebujemy szczelnie zamykane naczynia – ja wykorzystuję hermetyczne słoiki w kształcie butelki z szerokim otworem z popularnego szwedzkiego sklepu.
Buraki myjemy, obieramy i koimy w kostkę. Wypełniamy nimi około 3/4 naczynia. Dodajemy czosnek, liście laurowe, ziarna ziela angielskiego i pieprzu.
Przegotowaną, gorącą wodę wlewamy do dzbanka. Na litr płynu dodajemy 1 łyżeczkę soli morskiej. Mieszamy, aż sól się rozpuści i odstawiamy, żeby woda miała odpowiednia temperaturę.
Buraki zalewamy płynem mającym około 55 stopni Celsjusza. Woda powinna sięgać do około 2 centymetrów od zamknięcia. Układamy odpowiednio gumkę i zamykamy szczelnie naczynie. Odstawiamy je na minimum 14 dni. W tym czasie co kilka dni możemy delikatnie przemieszać zawartość, ale nie otwieramy.
Jedną butelkę zakwasu łączę z około 2 litrami wywaru warzywnego. Doprawiam świeżo mielonym pieprzem, ewentualnie szczyptą soli, podgrzewam, ale nie zagotowuję i podaje w miseczkach.